TRT 2’nin yeni yayın döneminde ekranlara gelen Sanat Söyleşileri programında Sanat tarihçisi Selçuk Mülayim,
söyleşi programında konuklarıyla birlikte “Güzel” nedir? sorusunun peşinde koşuyor. Program boyunca izleyiciler estetik olan ile güzel olanın farkları ve kesiştikleri alanları bir nakkaşhanede, ressamın tuvalinde, renklerin ahenginde bir hat gibi izliyorlar. Sanatın insanından insanın sanatına dair ve yaşamı güzelleştirmenin yollarını arayan programa bugüne kadar; şair Prof. Dr. Turan Koç, Prof. Dr. Aygül Ağır, İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mete Çamdereli, Mimar Prof. Dr. Kutgün Eyüpgiller ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sistematik Felsefe Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Oktay Taftalı katıldı. Konuşulan konular arasında; Venedik ve İstanbul diyaloğunda mimarlık kültürü, Batı ve İslam’da etik ve estetik, görsellik ve göstergebilim, restorasyon ve sit alanları üzerine konuşuldu.

Sanat Söyleşi programının “Program İçi Bilgi İçerikli Animasyon Filmlerini” Homeros Film olarak biz tasarladık. Her biri ortalama 2 dakikadan oluşan animasyonlar programın o haftaki temasıyla ilgili özet bilgiler içererek izleyicilerin konuları daha iyi anlamasına yardımcı olacak şekilde hazırlanmıştır.

Sanat Söyleşileri | 1. Bölüm (Sanat Felsefesi)

Sanat tarihçisi Prof. Dr. Selçuk Mülayim Sanat Söyleşileri’nin birinci bölümünde, konuğu İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sistematik Felsefe Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Oktay Taftalı ile sanat felsefesi üzerine bir giriş yapılıyor.

Sanat Söyleşileri | 2. Bölüm (Restorasyon ve Sit Alanları)

Prof. Dr. Selçuk Mülayim, Sanat Söyleşileri Programının 2. Bölümünde konuğu Mimar Prof. Dr. Kutgün Eyüpgiller ile birlikte restorasyon ve sit alanları konusunu ele alıyor.

Sanat Söyleşiler | 3. Bölüm (Görsellik ve Göstergebilim)

İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mete Çamdereli konuk olduğu Sanat Söyleşileri’nin 3. bölümünde görsellik ve göstergebilim üzerinden imge, simge, metafor kavramları arasındaki ilişkiler konuşuluyor.

Sanat Söyleşileri | 4. Bölüm (Mimarlık Kültürü)

Sanat tarihçisi Prof. Dr. Selçuk Mülayim ve Prof. Dr. Aygül Ağır “Venedik ve İstanbul diyaloğunda mimarlık kültürü” temasını işleyerek klasik Türk ve Rönesans mimarisini karşılaştırıyorlar.

Sanat Söyleşileri (Etik ve Estetik)

Şair Prof. Dr. Turan Koç’un konuk olduğu Sanat Söyleşileri’nin 5. bölümünde “Batı ve İslam’da etik ve estetik” ilişkisini inceleniyor ve sembolizmin İslam sanatındaki yeri ve tasvir ile olan bağlantısı ele alınıyor.